Jak ćwiczyć na masę dla począktujących?.

Jak ćwiczyć na masę.

Wielu mężczyzn, którzy zaczynają swoją przygodę ze sportem, ma problem jak ćwiczyć na masę. Odpowiednia dieta to nie wszystko. Kulturystyka opiera się na odpowiednim ułożeniu planu treningowego i ustaleniu ćwiczeń, które będą działały na określone rejony ciała. Dobre dostosowanie aktywności fizycznej umożliwia osiągnięcie wymarzonych efektów. Szczególnie początkujący powinni zadbać nie o siłę, a o rozbudowę mięśni i zwiększenie masy mięśniowej. Jak ćwiczyć na masę? Wszystkie istotne wskazówki znajdziesz poniżej.


Podstawy – nie przetrenuj się!

Szczególnie na początku to zapał i motywacja sprawiają, że początkujący zbytnio skupiają się na przekraczaniu swoich granic fizycznych, by jak najszybciej osiągnąć cel. To nierozsądne, ponieważ ciało potrzebuje czasu na regeneracje, a zbyt częste i intensywne ćwiczenia zbytnio nadwyrężają mięśnie i stawy, organizm jest przeciążony, a efekty są niewielkie, motywacja spada.

Ponadto w takich sytuacjach często dochodzi do kontuzji, które uniemożliwiają treningi i wykluczają daną osobę z aktywności sportowej na bardzo długi czas. Najlepiej jest stopniowo przyzwyczajać ciało do coraz większego wysiłku, wzmacniać i budować mięśnie. Z czasem efekty będą coraz bardziej zauważalne, a organizm będzie potrafił więcej, lepiej, sprawniej.

Takie zdanie na temat ćwiczeń dla początkujących, szczególnie dotyczących ćwiczeń na zwiększanie masy mięśniowej, ma bardzo wielu ekspertów i trenerów pytanych o to jak ćwiczyć na masę. Na początku najbardziej optymalne jest zdecydowanie się na maksymalnie 3 treningi na masę w tygodniu, to zapewni odpowiedni czas mięśniom na regenerację i pozwoli na systematyczne budowanie ich.

Dopiero po jakimś czasie można zwiększyć ilość treningów do czterech.

Jak ćwiczyć na masę? Zacznij od rozgrzewki!

Niektórzy początkujący popełniają standardowy błąd, jakim jest ćwiczenie bez odpowiedniej rozgrzewki. Ćwiczenia na tak zwany „rozruch” są konieczne ze względów zdrowotnych, jak i wynikowych. Rozgrzewki potrzebują stawy, które wykonują bardzo dużo pracy i są mocno obciążane przy ćwiczeniach.

Zbytnie nadwyrężanie stawów, które nie były rozgrzane może skutkować kontuzjami i mikro-urazami, które często leczy się przez długie tygodnie. Układając trening pod kątem tego, jak ćwiczyć na masę, należy pamiętać też o rozgrzaniu mięśni, które będą działały o wiele bardziej efektywnie po kilku minutach ćwiczeń rozciągająco-rozgrzewających.

Jakie ćwiczenia na masę będą najlepsze?

Ważne jest ćwiczenie wszystkich mięśni, tak, aby wzmacniały się w podobnym tempie. Jest wiele sposobów na to, jak ćwiczyć na masę. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest podzielenie treningów na partie ciała i przy każdej wizycie na siłowni trenowanie 2 partii.

Przy 3 treningach w tygodniu, można stworzyć idealny trening na masę wszystkich najważniejszych 6 części ciała. Są to: nogi, klatka piersiowa, brzuch, biceps, triceps, mięśnie pleców. (żródło http://www.puls-zdrowia.pl/sport/trening-na-mase-rzezbe/)

Jak ćwiczyć na masę? Przede wszystkim regularnie. Trzeba też zaczynać od małych ciężarów i stopniowo je zmniejszać. Zbyt duże ciężary będą mocno obciążać mięśnie i uniemożliwią ich zdrowy rozrost. Znacznie lepiej jest udać się na konsultacje z trenerem, by wyliczyć maksymalny ciężar i ustalić od jakiego procenta tej liczby najrozsądniej będzie zacząć.

Ważne, aby ćwiczenia były różnorodne. Zaliczyć można do nich: przysiady ze sztangą, wykroki z hantlami, unoszenie sztangi wzdłuż tułowia, wyciskanie, wiosłowanie i wiele innych.

Najistotniejsze w taktyce na to, jak ćwiczyć na masę, jest poprawne wykonywanie ćwiczeń. O wiele bardziej efektywne jest wykonanie mniejszej liczby powtórzeń, ale w sposób prawidłowy. Warto przynajmniej kilka pierwszych treningów wykonać z trenerem, który będzie uważnie obserwował i doradzał.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

O autorze

ZbudujFormę to strona z dietami, przepisami, ćwiczeniami i poradami dotyczącymi zdrowego trybu życia. Artykuły są przygotowane przez profesjonalnych trenerów fitness i dietetyków.

Chcesz efektywnie schudnąć?

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz za darmo: porady, ćwiczenia, treningi diety!

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Informacje o artykule

  • Data publikacji 3 września 2017
  • Rodzaj ćwiczeń Porady

Reklama

Back to Top
Podobał Ci się ten tekst? Dołącz do nas na Facebooku i nie przegap NOWYCH artykułów!
Polub ZbudujForme.com.pl na Facebooku