Rower górski – dlaczego warto wybrać go jako pierwszy rower?

W dzisiejszych czasach sport jest bardzo rozpowszechniony i spopularyzowany. Uprawia go dosłownie każdy nie tylko po to, aby zmniejszyć tkankę tłuszczową i tak zwaną „oponkę” oraz zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale także po to, by polepszyć swój stan zdrowotny i psychiczny. Naukowcy już dawno udowodnili, że regularne ćwiczenia znacząco wpływają na naszą psychikę.

Uspokajają nerwy i wyładowują wszelkie napięcie, dzięki czemu stres i jego skutki się nie kumulują i nie oddziałują na nas. Jednakże sport nie jest tylko dla dorosłych. Dzieciom również bardzo się przyda. Dlatego też warto zastanowić się nad kupnem pierwszego, „prawdziwego”, dwukołowego roweru dla swojej pociechy.

Kiedy zdecydować się na pierwszy rower dla dziecka?

Na samym początku dobrze jest się zastanowić czy nasze dziecko jest już gotowe na swój pierwszy rower. Wcześniej zapewne posługiwało się rowerkiem biegowym, albo takim, który posiada doczepiane z boku kółka. W okolicach 4,5 lat można powoli próbować nauczyć dziecko jazdy na dwukołowym rowerze. Aby nie kupować „w ciemno” można zdecydować się na wypożyczenie sprzętu. Wypożyczalnia rowerów w Warszawie posiada wiele różnorakich ofert i z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie. Można wówczas wziąć na parę godzin dany rower i spróbować czy właśnie ten typ odpowiada dziecku. Jeżeli nie, można wypożyczyć inny rodzaj i próbować w ten sposób do skutku.

Rower górski jako ten „pierwszy” – dlaczego warto?

Czemu tak dużą popularność zyskał rower górski? Warszawa i inne miasta mają liczne rowerowy sklepy, można więc się do nich wybrać i przekonać o zaletach „górala”. Choć wielu ludziom kojarzy on się wyłącznie z dużą dawką adrenaliny, trickami w powietrzu i pokonywaniem niebezpiecznych crossowych tras z wieloma górkami i wzniesieniami, to rower górski posiada także inne zastosowanie. Można nim swobodnie poruszać się także ulicą, zapewnia komfort jazdy i co najważniejsze: stabilność. Nie trzeba się także obawiać niepublicznych dróg. Ten rodzaj poradzi sobie dosłownie z każdą nawierzchnią.

Jeżeli plany nagle ulegną zmianie i zamiast spokojnej przejażdżki betonowymi drogami, grupa będzie chciała ruszyć do lasu to nie trzeba będzie cofać się do domu, aby zmienić rower albo całkowicie zrezygnować z wypadu. Dziecięce rowerki górskie będą bardzo pomocne w nauce jazdy. Dzięki nim dziecko czuje się bardziej stabilnie i łatwiej jest mu utrzymać równowagę.

Opony rowerów tego typu są zazwyczaj grubsze od pozostałych rodzajów i posiadają liczne wypustki, dzięki którym nie ślizgają się przy zakrętach albo mokrej czy oblodzonej nawierzchni. Co więcej, mają specjalny profil, który skutecznie wspomaga samooczyszczanie.

Sprawia to, że błoto nie osadza się na oponie, co również zapobiega upadkowi dziecka poprzez poślizg powierzchni koła. Oczywiście liczy się tutaj także rama, jej szerokość i kąt nachylenia. Tutaj znowu z pomocą przychodzi wypożyczalnia rowerów. Warszawa i inne większe miasta (w szczególności te turystyczne) posiadają wiele takich usług i warto z nich skorzystać. Można na spokojnie wybrać i dopasować rowerek dla swojego dziecka. Liczy się tutaj bowiem nie tylko jego wzrost, ale również sprawność fizyczna i ogólny rozwój.

Góral tylko dla chłopczyka?

Wielu ludzi twierdzi, że tylko chłopcy mogą używać rower górski. Warszawa jednak i wiele innych miejscowości coraz bardziej wypełnia się także cyklistkami – dziewczynkami, które jeżdżą na góralu. Stereotypowo przyjęło się, że dziewczęcy rower musi mieć nisko ułożoną ramę pomiędzy kierownicą a siodełkiem.

Chłopięcy natomiast część tę powinien mieć wysoko i pod dużym kątem. Co prawda, górskie rowery wyglądają bardziej sportowo, nie zmienia to jednak faktu, że są idealne dla obu płci.

Są wygodne i dobrze się na nich jeździ, dlatego nikt nie powinien mieć wątpliwości przed wyborem górala jako pierwszy rowerek dla dziecka (a nawet dla siebie samego, jeżeli taka jest potrzeba). Każda wypożyczalnia rowerów w Warszawie stoi otworem, dlatego warto się tam wybrać, „przymierzyć” model odpowiedni i ruszyć na wspaniałą, rowerową wycieczkę. Po takich testach łatwiej będzie wybrać rower dla docelowego użytkownika.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments