Jak wyposażyć siłownię plenerową? Urządzenia do ćwiczeń na powietrzu

Jak wyposażyć siłownię plenerową? Urządzenia do ćwiczeń na powietrzu

Siłownia pod chmurką to rozwiązanie, które podbiło serca Polaków. Szczególnie w dobie drogich karnetów na siłownię coraz więcej osób wybiera urządzenia do ćwiczeń na powietrzu.

Dowiedz się, jakie przyrządy na siłownię warto wybrać, w jaki sposób z nich korzystać i jakie korzyści płyną z treningu na zewnątrz. Czy na siłowni plenerowej można schudnąć? Czy takie ćwiczenia pozwalają na skuteczne budowanie tkanki mięśniowej? Odpowiadamy.

Siłownia pod chmurką – zalety

Siłownia na wolnym powietrzu lub, jak mówią niektórzy, ,,siłownia napowietrzna” to w ciepłe miesiące roku doskonała alternatywa dla tradycyjnych obiektów tego typu. W czasie treningu możemy się dotlenić i zażyć trochę słońca, co sprzyja produkcji witaminy D.

Plenerowa siłownia miejska jest ponadto darmowa dla użytkowników i dostępna 24 godziny na dobę. W czasie pandemii koronawirusa takie obiekty cieszyły się wyjątkowo dużą popularnością, gdyż umożliwiały zachowanie dystansu społecznego i pozostawały czynne, podczas gdy tradycyjne siłownie były zamknięte lub funkcjonowały z ograniczeniami.

Wiele osób narzeka, że siłownie na świeżym powietrzu mają niewiele wspólnego z prawdziwymi siłowniami, ponieważ można na nich ćwiczyć jedynie z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Wpływa to znacznie na obniżenie jakości treningu i nie pozwala na przeprowadzenie go w sposób w pełni efektywny. Złośliwi twierdzą nawet, że siłownia plenerowa to tak naprawdę siłownia dla seniorów.

W tym stwierdzeniu jest trochę prawdy, ponieważ osoby starsze bardzo chętnie korzystają z tego typu urządzeń do ćwiczeń na powietrzu. Jest to dla nich bezpieczne, bo pracując z ciężarem własnego ciała, nie narażają się na kontuzje.

Jednak nie tylko seniorzy są stałymi bywalcami siłowni na świeżym powietrzu. Chętnie trenują na nich również osoby początkujące lub pozostające z jakichś względów w niezbyt dobrej kondycji fizycznej. Nawet profesjonaliści używają takich maszyn w ramach rozgrzewki. Mogą być również wykorzystywane jako forma rehabilitacji.

Jakie urządzenia do ćwiczeń na powietrzu?

Gdy słyszymy hasło ,,siłownia plenerowa”, urządzenia do ćwiczeń z masą własnego ciała przychodzą nam na myśl jako pierwsze. Ten obraz nie odpowiada jednak w pełni rzeczywistości. Właściwie, są to zwykłe urządzenia fitness, które  – zdaniem znawców – nie zasługują nawet na miano prawdziwych siłowni na świeżym powietrzu.

Czym w takim razie jest prawdziwa siłownia zewnętrzna? Urządzenia, jakie na niej znajdziemy, to profesjonalne atlasy treningowe z regulacją obciążenia nawet do 220 kg. Każdy może dobrać ciężar, z jakim ćwiczy oraz indywidualne tempo, nie narażając się przy tym na kontuzję. Istnieją nawet specjalne serie maszyn przystosowanych do osób niepełnosprawnych.

Taka siłownia na dworze może być zamontowana pod zadaszeniem, dzięki czemu da się ćwiczyć nawet podczas opadów. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są również przyjazne środowisku kompleksy, na których oświetlenie pochodzi z zamontowanych na dachu siłowni plenerowej paneli słonecznych.

Przyrządy na siłownię plenerową

Jakie znajdziemy maszyny na siłowni? Nazwy są bardzo podobne jak w przypadku urządzeń znanych z siłowni tradycyjnych. Mogą to być np. orbitrek, stepper, wioślarz, rowerek i różne inne sprzęty aktywizujące bicepsy, tricepsy, mięśnie barków, klatki piersiowej czy nóg.

Do najpopularniejszych elementów wyposażenia siłowni plenerowej należą przyrząd do ćwiczeń brzucha i ud oraz przyrząd do rozciągania kręgosłupa. Siłownia miejska często będzie miała również drabinki do ćwiczeń na zewnątrz, a także różnego rodzaju drążki i poręcze  – taki obiekt nazywamy placem do street workout.

Jeśli chodzi o profesjonalne maszyny na siłowni, nazwy nawiązują bezpośrednio do partii mięśniowych, które są aktywizowane w czasie ćwiczeń, jak na przykład trenażer mięśni czworogłowych uda w pozycji stojącej czy trenażer mięśni brzucha.

Siłownia plenerowa – jak ćwiczyć?

W naszej miejscowości po raz pierwszy stanęła siłownia plenerowa. Jak ćwiczyć? Nie powinniśmy mieć z tym żadnego problemu. Przy każdym z urządzeń do ćwiczeń na powietrzu musi się znajdować instrukcja ich wykonywania. Najczęściej ma ona przystępną formę obrazków z opisami.

Sprawa jest jeszcze prostsza, gdy siłownia na zewnątrz wyposażona jest w atlasy treningowe ze zmiennym obciążeniem. Specjalna linia tych maszyn posiada naklejki z kodem QR, który wystarczy zeskanować smartfonem, aby móc obejrzeć film, na którym wirtualny trener przeprowadzi nas przez każdy etap treningu siłowego.

Co daje siłownia na powietrzu? Efekty ćwiczeń na powietrzu

Rezultaty ćwiczeń na siłowni plenerowej będą oczywiście najlepsze, kiedy składa się ona z atlasów treningowych z regulacją obciążenia. Na kompleksowo wyposażonych obiektach możemy ćwiczyć wszystkie partie mięśniowe zgodnie z naszymi fizycznymi możliwościami.

Najważniejszy efekt to rozbudowa tkanki mięśniowej, ale równie istotne jest wydzielanie się endorfin w trakcie wysiłku fizycznego i związana z tym poprawa samopoczucia oraz redukcja stresu. Siłownia na zewnątrz, równie dobrze jak ta tradycyjna, pozwoli nam uzyskać wymarzoną sylwetkę, poprawić funkcjonowanie układu krążenia i podnieść poziom ogólnej wydolności organizmu.

Czy na siłowni plenerowej można schudnąć?

Jak najbardziej. Każdy wysiłek fizyczny pomaga spalić kalorie i pozbyć się zbędnych kilogramów, ale musi być wykonywany regularnie. Siłownia na powietrzu ma tę przewagę  nad tradycyjną, że pozwala lepiej dotlenić organizm, dzięki czemu staje się on bardziej wytrzymały, a redukcja tkanki tłuszczowej dokonywana jest szybciej.

Podsumowanie

Nazwy maszyn na siłowni pod chmurką są podobne do tych znanych z siłowni tradycyjnych. Siłownia na powietrzu najczęściej wyposażona jest w różnego rodzaju drążki i drabinki do ćwiczeń na zewnątrz, a także w sprzęty aktywizujące poszczególne partie ciała, jak np. przyrząd do ćwiczeń brzucha i ud czy przyrząd do rozciągania kręgosłupa.

Ponadto, w niektórych miastach są już dostępne profesjonalne przyrządy na siłownię zewnętrzną, czyli atlasy treningowe z regulacją obciążenia. Jeśli jeszcze nie zacząłeś ćwiczyć, na co czekasz? Siłownia na wolnym powietrzu może sprawić, że i Ty poczujesz się wolny!

Niniejszy artykuł powstał we współpracy z Marcinem Taczalskim, właścicielem firmy Active Line, która jest polskim producentem placów zabaw i siłowni zewnętrznych. Z szeroką ofertą siłowni na świeżym powietrzu, w tym urządzeń z linii profesjonalnej, możesz zapoznać się na stronie internetowej Active Line.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments