NOWY ROK – NOWA JA! To hasło, które większość z nas wypowiada na przełomie roku. Składamy sobie wiele obietnic, robimy mnóstwo postanowień, jednak zanim minie miesiąc większość porzuca swoje noworoczne zobowiązania.
Dlaczego tak ciężko przychodzi nam wytrwać? Czy silną wolę da się „wyrzeźbić” jak muskuły na siłowni? Prawda jest taka, że nie ma jednej, uniwersalnej recepty na utrzymanie silnej woli, jednak jest kilka sposobów i zasad, które mogą nam w tym pomóc.
Poznaj 8 zasad, które pomogą Ci wytrwać w noworocznych (i nie tylko) postanowieniach.
1. Czyste konto
Większość z nas wyznacza sobie noworoczne postanowienia w oparciu o porażki z poprzedniego roku. Wtedy się nie udało, więc teraz się uda! Idąc tym tropem na starcie stawiamy się w przegranej pozycji, ze świadomością i poczuciem wstydu, że ostatnio nie wyszło.
Takie postanowienie jest jak kara za niepowodzenie, która zdecydowanie demotywuje do dalszej pracy. Jeżeli koniecznie chcesz powtórzyć zeszłoroczne zamiary – zrób to, ale zanim zaczniesz realizować swój plan, przygotuj listę niepowodzeń i powodów, dla których poprzednio się nie udało. Przeanalizuj je, zapamiętaj i wyciągnij wnioski, tak by nie popełnić ich w przyszłości i być gotowym na pokusy, które wcześniej zamieniły Twoje przedsięwzięcie w fiasko.
2. Mniej znaczy więcej
Jeżeli chcesz schudnąć, rzucić palenie, nie jeść słodyczy, nauczyć się hiszpańskiego albo zacząć chodzić na salsę to super, chwali się, ale prawdopodobnie nie zrobisz nic z tych rzeczy. Nie planuj długiej, niekończącej się listy postanowień, bo to się nigdy nie uda.
Skup się na tym co dla Ciebie najważniejsze – zrób listę rzeczy, które chcesz osiągnąć, zmienić lub zacząć zupełnie od początku i wybierz tę jedną, najistotniejszą. Niech Twoje postanowienie będzie naprawdę Twoje i niech Cię motywuje do zmiany każdego dnia.
3. Pytania i odpowiedzi
Okej wybrałaś. Hurraa i co teraz? Rozważ od czego zacząć i co dalej, gdy zaczniesz. Jeżeli zdecydowałaś, że od nowego roku ruszasz na siłownię, to zastanów się czego od tego miejsca oczekujesz, na jakie zajęcia chcesz chodzić, czy będziesz korzystać z pomocy trenera, jak daleko chcesz dojeżdżać, w jakich godzinach będziesz ćwiczyć, ile chcesz wydać na karnet i przede wszystkim, co to chodzenie ma wnieść do Twojego życia?
Inny przykład – rzucenie palenia. Zastanów się czy rzucasz od razu, czy stopniowo będziesz ograniczać, czy najpierw przejdziesz na e-papierosy, czy skorzystasz ze środków wspomagających rzucenie i co ze znajomymi, którzy palą i wspólnymi imprezami przy piwie? Wybór postanowienia wydaje się prosty, ale jego zrealizowanie wcale takie nie jest.
Wypisz wszystkie wątpliwości i pytania oraz pomysły, które mają doprowadzić do osiągnięcia celów. Im więcej szczegółów, tym lepiej, ponieważ im lepsze przygotowanie, tym większe prawdopodobieństwo wygranej.
4. Małe kroki – czyli jak zrealizować wielki cel
Wiemy co chcemy, czas wdrożyć to w życie! Znasz to powiedzenie, że nie od razu Rzym zbudowano? Tak samo jest z realizacją Twojego postanowienia.
Każda zmiana wymaga czasu i wytrwałości, bo powiedzmy sobie szczerze, nikt tak naprawdę nie lubi zmian. Zwykle lubimy żyć zgodnie z planem i w strefie naszego komfortu, dlatego często wszelkie próby modyfikacji zachowania czy nawyków kończą się fiaskiem. Musisz oswoić zmianę, a pomoże Ci w tym dokładna wizualizacja drogi do realizacji celu, czyli przygotuj plan.
I pamiętaj – małe kroki! Nie wywracaj życia do góry nogami, nie mów, że w miesiąc schudnę 10 kilo – schudnij najpierw jeden kilogram, a później kolejny, kolejny i resztę.
5. Wyznacz cele, mierz efekty i nagradzaj się
Ten punk zdecydowanie łączy się z poprzednim. Masz swój cel, ten jeden konkretny i masz swój plan małych kroków. Niech każdy z tych małych korków będzie jednocześnie takim małym celem, najlepiej mierzalnym.
Jeżeli wybrałaś naukę hiszpańskiego w stopniu komunikatywnym, to zrób sobie check listę rzeczy, które opanujesz na przykład w trzy miesiące. Potrafię się przedstawić, powiedzieć skąd jestem, zapytać, która godzina i życzyć dobranoc – taki był plan, udało się, idę dalej.
Nagradzaj się za swoje małe sukcesy – idź do kina, zrób sobie domowy dzień spa, idź na masaż. Zrób coś co sprawi Ci przyjemność i doda sił do dalszych zmian.
6. Szczerość
Kiedy oszukujesz, jedyną osobą, która traci jesteś… Ty! I możesz sobie pozwolić na chwile słabości, zawahanie, to normalne, ale przyjmij je, pogódź się z nim i idź do przodu. Nikt nie mówił, że będzie łatwo i przyjemnie i uda się od razu, ale daj sobie czas.
Każda życiowa zmiana wymaga od nas wielkiej siły, motywacji i samozaparcia. Jeżeli przez chwilę zwątpisz, zabraknie Ci siły i chęci, to pozwól sobie na małą porażkę, ale tylko po to, by za chwilę dalej ruszyć przed siebie.
7. Wsparcie
Ludzie mówią, że w kupie raźniej. Każdy ma inaczej, ale jeżeli jesteś osobą, która nie lubi działać sama, to szukaj wsparcia u innych. Prawdopodobnie jeżeli powiesz rodzinie i znajomym, że rzucasz palenie to przestana Cię częstować papierosami, bo wiedzą, że się z tym zmagasz.
Ponadto trudniej będzie Ci odpuścić, bo przecież oni Ci kibicują i Cię wspierają. A może razem z przyjaciółką postanowiłyście się odchudzać? Super, możecie się nawzajem wspierać i motywować, poza tym poczucie odpowiedzialności nie tylko za własny wynik, ale także bliskiej osoby, zdopinguje Cię podwójnie. Wsparcia możesz też szukać na portalach społecznościowych i forach internetowych – na całym świecie na pewno znajdzie się osoba o podobnych celach, co Twoje.
8. Uwierz w siebie
Najważniejsze na koniec. UWIERZ W SIEBIE! Jeżeli Ty tego nie zrobisz, to nikt tego nie zrobi. Nikt za Ciebie nie osiągnie celu i nie dokona zmiany. Jedynie wiara w siebie i w swoje możliwości pomoże Ci zrealizować postanowienie.
Do wyzwania podjedź z wysoko podniesioną głową i dąż do celu wytrwale – potrafisz przenosić góry, udowodnij to samej sobie!