Jak przygotować rower do wakacyjnych wojaży – krótki poradnik dla zapalonych cyklistów

Jak przygotować rower do wakacyjnych wojaży – krótki poradnik dla zapalonych cyklistów

 

Nie każdy może liczyć na bon turystyczny, bo przecież osobom pracującym i bezdzietnym się on nie należy. A więc skoro już wiemy, że nie mamy na co liczyć, to czas zaplanować wakacje, które można określić wakacjami za jeden uśmiech, szczególnie gdy budżet nie bardzo pozwala na bardziej ekskluzywne wczasy.

Dlatego też zamiast płacić za benzynę, zdecydowanie lepiej wykorzystać jednoślad napędzany siłą mięśni, czyli rower. Ale musicie pamiętać, aby odpowiednio przygotować rower do wakacyjnych wojaży. Z naszymi radami to się uda. 

Przegląd jednośladu na wagę złota

Jak wiadomo sprzęty muszą przechodzić przeglądy i serwisy, tak jest w przypadku samochodów, wszak bezpieczeństwo jazdy jest najważniejsze. Ale musicie wiedzieć, że i rower tego wymaga i w żadnym wypadku nie można o tym zapominać. Oczywiście przegląd roweru możecie wykonać samodzielnie pod warunkiem, że macie o tym pojęcie, w końcu trzeba sprawdzić sprawność układu hamulcowego czy kierowniczego.

Jeżeli jednak nie wiecie od czego zacząć to najlepiej oddać rower do serwisu, gdzie przejdzie profesjonalny przegląd, a Wy dowiecie się, co w rowerze piszczy, trzeszczy, a może i nie trzeszczy. Jednocześnie warto pamiętać, że taka usługa nie jest wcale droga. Jeżeli jednak okaże się, że jednoślad wymaga naprawy, to może być ona wykonana na miejscu. 

Awarie zdarzają się wszędzie

Życie potrafi zaskakiwać, choćby awariami jednośladów, zatem jeżeli i Ciebie dopadnie awaria roweru, to zamiast obrzucać jednoślad inwektywami od razu weź się za naprawę, chyba że wolisz poczekać do zmierzchu. Ale wtedy więcej jak pewne, że będą Ci się przypominać horrory, które oglądałeś. Dlatego też i do awarii można, a nawet trzeba odpowiednio się przygotować.

Musisz tutaj zaopatrzyć się w kilkach rzeczy. Najczęstszą usterką jest oczywiście  przebicie opony, dlatego też przyda się łata rowerowa, a jeżeli jej nie posiadacie, to spora ilość trawy, a następnie skorzystanie z usługi serwisu.  Wiele awarii dotyczy też łańcuchów do roweru, ale i z taką awarią możecie sobie poradzić.

Ale jest jeden i to ważny warunek, musicie posiadać odpowiedni zestaw narzędzi, który kupicie za kilkanaście złotych oraz nowy łańcuch rowerowy na wymianę, wtedy też efekt będzie najlepszy, wszak to lepsza opcja niż choćby skracanie starego modelu. Jeżeli zepsują się hamulce czy układ kierowniczy, to niestety czeka Was przymusowy postój, bo takich napraw nie wykonacie samodzielnie.

Czyszczenie ma znaczenie

Czysty rower to podstawa, w sumie to od tego powinniśmy zacząć nasz poradnik. Zatem, nim oddacie rower na przegląd, koniecznie powinniście go umyć, tym bardziej jeżeli przez ostatnie lata łapał kurz i pajęczyny. Na samym początku bardzo dokładnie zmyjcie wszelkie zanieczyszczenia, używając do tego wody pod ciśnieniem bądź ciepłej wody i gąbki.

Następnie usuńcie brud ze szczelin i zakamarków. Możecie także zastosować  płyn hamulcowy czy też płyn konserwujący i dobry efekt gwarantowany.

Drobne detale dla bezpieczeństwa

Przygotowując się do dalszej eskapady rowerowej trzeba pomyśleć o bezpieczeństwie, dlatego też poza sprawdzeniem stanu technicznego należy zadbać o swoje bezpieczeństwo, a więc zaopatrzyć się w kask i ochraniacze. Do tego przydadzą się jeszcze okulary ochronne czy rękawice. Ale to także nie wszystko, wszak wiele osób zapomina, że długie dystanse wymagają nawadniania się, dlatego też w żadnym przypadku nie możecie zapomnieć o bidonie, do którego możecie wlać wodę bądź też napój izotoniczny.

Koniecznie zadbajcie o to, aby uzupełniać zapasy. Swoją drogą pamiętajcie o oświetleniu, które jest nie tylko wymagane, ale przede wszystkim dzięki niemu jesteście widoczni dla innych uczestników ruchu. Musimy jeszcze przypomnieć o odblaskach, które pełnią także ważną funkcję, szczególnie w miejscach słabo oświetlonych.

Jazda na rowerze jest przyjemnością, ale żeby była jeszcze większą warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jednak na owo bezpieczeństwo składa się wiele czynników, począwszy od noszenia odblasków czy kasku, a skończywszy na zadbaniu o stan techniczny jednośladu. Pamiętajcie jeszcze o odpowiednim i wygodnym stroju i butach z mocną podeszwą.

Artykuł zewnętrzny

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments