Sterydy w sportach siłowych – droga na skróty czy pokonywanie barier?

Sterydy w sportach siłowych – droga na skróty czy pokonywanie barier?

W poniższym tekście przybliżone zostanie pojęcie somatotypu oraz jego roli, wskazane zostaną najpopularniejsze środki wspomagające przyrost masy mięśniowej, a także ich zalety, które zdaniem wielu mogą pozytywnie wpływać na skuteczność treningów.

Predyspozycje ludzkiego ciała do budowania masy mięśniowej i siły

Niezależnie od celu treningów, czyli czy sportowiec pragnie wyrzeźbić swoją sylwetkę, poprawić swoją sprawność, siłę, wytrzymałość, czy marzy o rozbudowanej muskulaturze, powinien najpierw określić swój somatotyp. Somatotyp to po prostu typ budowy ciała. Warto go poznać, aby osiągnąć sukces w kształtowaniu swojej sylwetki oraz ogólnie w sporcie.

Jest on istotny, ponieważ to od niego zależy, jakie predyspozycje posiada zawodnik, czy ma skłonności do przybierania na wadze czy wręcz przeciwnie – nie odkłada tłuszczu zbyt szybko. Somatotyp decyduje także o sile oraz zdolności do budowania masy mięśniowej.

Od somatotypu będzie zależeć, czy trening i dieta przyniosą określone, zamierzone cele czy jednak wrażliwość organizmu na te czynniki jest zbyt mała i skończy się to fiaskiem. Właśnie dlatego przed przystąpieniem do ćwiczeń lub przed wyborem ścieżki kariery, warto sprawdzić swój typ budowy ciała. Może się okazać, że w ten sposób uniknęło się popełnienia błędu i zaoszczędziło się sporo czasu.

Znając swój somatotyp można właściwie dobrać, do swoich indywidualnych możliwości, dyscyplinę sportową, aktywność fizyczną, a nawet dietę. Wystarczy tylko określić, którą budowę ciała posiadamy.

Do wyboru są trzy:

  • endomorfik
  • ektomorfik
  • mezomorfik

Żeby jednak nie było tak łatwo, większość osób posiada typ budowy z pogranicza dwóch z trzech, wyżej wymienionych.

Wpływ środków androgennych na przyrost mięśni i siły podczas cyklów treningowych

Steroidy anaboliczno-androgenne (koks, sterydy) to związki syntetyczne, uznawane za pochodne testosteronu. Oba te środki łączy sposób działania, tzn. oba mają bardzo silne działanie anaboliczne, stymulują przyswajanie białek oraz co za tym idzie, oba pobudzają mięśnie i kości do szybszego wzrostu. Środki te dodatkowo sprawiają, że mężczyźni są silniejsi oraz wyżsi od płci pięknej.

Oprócz działań anabolicznych, sterydy posiadają także działanie androgenne, tym samym odpowiadając za rozwój cech płciowych, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Przejawia się to w niskim, męskim głosie, owłosionym ciele, a także zwiększonej odwadze (w zbyt dużych ilościach także agresji).

Budowanie masy mięśniowej – popularne sterydy

Osoby, które budują masę mięśniową sięgają po różne środki, bardzo często mieszając kilka ze sobą, dla uzyskania lepszego efektu w krótszym czasie.

Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane środki na szybki przyrost:
Testosteron enanthate w dużej dawce – szybki przyrost, duża siła, ale także skłonność do magazynowania wody;
Metanabol – imponujące przyrosty, ale niestety nie mięśni, a tłuszczu, wody i glikenu;
Dekanian nandrolonu – zwalcza ból, zwiększa masę mięśniową, ale ma także skłonności do magazynowania wody i może doprowadzić do zaburzeń osobowości;
Oxymetholon – powoduje niewyobrażalne i niepowtarzalne zwiększenie siły, a także niewiarygodny przyrost masy mięśniowej. Poza tym człowiek po jego zażyciu nie odczuwa aż takiego zmęczenia i może trenować dłużej, niestety środek ten nie zapewnia suchych, twardych mięśni;
Hormon wzrostu – spalanie tkanki tłuszczowej, szybka regeneracja po treningu, przyrost masy mięśniowej, ale dużo kosztuje i nie należy przyjmować go zbyt wiele ze względu na skutki uboczne.

Jakie środki androgenne są stosowane w treningu siłowym?

W treningu siłowym także sięga się powyżej wymienione sterydy, odpowiedzialne za szybki przyrost masy mięśniowej, wzrost regeneracji, wytrzymałości, siły czy motywacji do ćwiczeń. Dodatkowo popularnością cieszą się Primobolan, Masteron, Boldenon, Trenbolon, Nandrolon Fenylopropianu, czy Stanazolol. Także odpowiedzialne za przyrost masy mięśniowej, ale lepszej jakości.

Do powyższych środków można dopisać także Oxandrolon, Efedrynę i Metylotestosteron, jako sterydy odpowiedzialne za wzrost siły, niezbędnej do intensywnego ćwiczenia na siłowni.

Artykuł partnera

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments